Frankenstein kalandjai Hollywoodban - 1. rész
- Dátum: 2014. január 21. 16:30
- Szerző: P. Kristóf
Kiadás és az első adaptáció
Mary Shelly legendás Frankenstein című művét 1818-ban adták ki először és hamarosan óriási sikere lett. Ennek köszönhetően az első feldolgozásra sem kellett sokat várni, bár a mozgóképi megelevenítés még nem állt rendelkezésükre, így 1826-ban még csupán színdarab készülhetett belőle, Henry M. Milner Az ember és a szörnyeteg, avagy Frankenstein sorsa című műve.
Némafilmek
Charles Ogle - Frankenstein (1910)
A legelső filmes feldolgozás egyenesen a legendás feltaláló Thomas Edison nevéhez fűződik, akinek filmgyártó cége 1910-ben első ízben nyúlt Frankenstein történetéhez. A mindössze negyed órás alkotásban Charles Ogle alakította a szörnyeteget, de még egyáltalán nem hasonlított ahhoz a megjelenéshez, amilyennek megszoktuk. A történet szerint kémiai úton állítja elő a teremtményt egy kemencében.
A filmet egészen a hetvenes évek közepéig elveszettnek hitték, gyakorlatilag semmit nem lehetett tudni róla egészen addig, amíg egy filmgyűjtő rá nem jött, hogy milyen kincs van a bírtokában és nyílvánosságra nem hozta.
Percy Standing - Life Without Soul (1915)
Edison látomása után nem sokat kellett várni a következő feldolgozásra, öt évvel később elkészült a Life Without Soul című alkotás, melyben a némafilmek korának népszerű angol színésze, Percy Standing volt Frankenstein szörnyetege. A film a készítésének időszakában játszódott és az volt a különlegessége, hogy a doktor nem egy hagyományos értelemben vett szörnyet, hanem egy lelketlen embert teremtett. A végén aztán kiderül, hogy egy fiú álmát láthattuk, aki elaludt a Frankenstein olvasása közben.
A Life Without Soul-t a mai napig eltűnt filmnek tartják, pár fényképen és a sztoriján kívül semmi nem maradt belőle.
Umberto Guarracino - Il mostro di Frankenstein (1921)
Az amerikai feldolgozások után az olaszok is magukévá tették a történetet 1921-ben. Elődjeihez hasonlóan ez is elveszett, azonban erről szinte egyáltalán nem tudni semmilyen információt a stábján és a megjelenése időpontján kívül.
A Universal szörnyfilmjei
Boris Karloff - Frankenstein (1931), Frankenstein menyasszonya (1935), Frankenstein fia (1939)
Az első hangosfilmre 1931-ig kellett várni, de megérte, ugyanis Boris Karloff mindmáig a leghíresebb Frankenstein-je a filmtörténelemnek. A történet a Peggy Webling féle 1927-es színdarabot követi, mely az első olyan munka volt, ami már a szörnyet is Frankensteinként említi. A szintén ebben az évben bemutatott Drakula mellett minden idők legismertebb horrorfilmje. Mind a közönség, mind a kritikusok imádták, óriási siker lett, sok helyen még cenzúrázták is, annyira ijesztő lett. De ami a legfontosabb, megszületett a szörnyeteg azóta megszokott klasszikus kinézete és mozdulatai.
Hollywood akkortájt sem működött másképp, így a bevételnek köszönhetően folytatódott a történet, ráadásul az első film stábjával. Dr. Frankenstein egy hasonlóan őrült tudóssal társat alkot szörnyének, hogy ne legyen annyira magányos. Hasonló fogadtatásban részesült, mint elődje, elbűvölte és megborzongatta a nézők millióit.
1939-ben készült el a Karloff-trilógia befejező része, a Frankenstein fia, melyben Lugosi Béla is feltűnt, mint az őrült tudós segédje, Igor. A film hatalmas sikerét követően Karloff úgy döntött, hogy többé nem szeretné eljátszani a figurát, mert félt a beskatulyázástól. Bár a Universal ezt követően is folytatta a sorozatot, de ez volt az utolsó A-kategóriás darabja.
Lon Chaney Jr. - Frankenstein szelleme (1942)
Karloff után Lon Chaney Jr. vált először Frankenstein teremtményévé, azonban az Universal szörnysorozatában ez volt az utolsó olyan film, melyben egyedüli szörnyként szerepelt. A Frankenstein szellemének köszönhetően terjedt el a mára annyiszor utánzott Frankenstein-járás, a két előre tartott kézzel vakon botorkálás, valamint itt szólalt meg először, de annyira meglepte a közönséget, hogy ezt a folytatásokban már nem vitték tovább. Innentől kezdett el hanyatlani a Frankenstein filmek minősége, köszönhetően az egyre kisebb költségvetésnek.
Lugosi Béla - Frankenstein és a Vérfarkas (1943)
A második B-kategóriás Frankenstein-filmen már erősen érződött a hanyatlás, valamiért teljesen értelmetlen szereplőcseréket eszközöltek. Az előző két részben Igort alakító Lugosi Béla lett Frankenstein, míg a történetbe belekeveredő Farkasember pont Lon Chaney Jr. lett. A legendás szörnyetegünk ekkor már háttérbe szorult, csak a film felénél élesztette fel a Farkasember, hogy segítségével meghalhasson.
Azért filmtörténelmi szempontból kiemelkedő alkotás, hiszen az Alien vs. Predator, a Freddy vs. Jason és az olyan mesterművek, mint például a Gyilkos cápa vs. óriáspolip nem létezhetnének enélkül, ugyanis a Frankenstein és a Vérfarkas volt az első olyan horror, ahol két jól ismert figurát eresztettek egymásnak.
Glenn Strange - Frankenstein háza (1944), Drakula háza (1945)
A Frankenstein és a Vérfarkas folytatása már a következő évben elkészült, felbuzdulva annak sikerén még több karakterrel pakolták tele, ráadásul Boris Karloff is visszatért a sorozathoz, de ezúttal egy őrült tudós szerepében. Frankenstein szörnyét a főleg westernekből ismert Glenn Strange kapta. Chaney ezúttal is Farkasemberré változott, de ekkor kezdett elszabadulni a pokol, ugyanis Drakula és egy púpos torzszülött is csatlakozott a stábhoz.
Míg a Frankenstein és a Vérfarkas az első olyan film volt, ahol egymásnak eresztettek két szörnyet, addig a folytatása szintén úttörő volt, ekkor szerepelt először egy filmben ilyen sok rémség.
A Drakula háza ott folytatja, ahol elődje abbahagyta, de különösen Drakula, Frankenstein és a Farkasember hármasára koncentrál. Bár meglehetősen sikeres lett, mégis ez volt az Universal utolsó ilyen kombinált szörnyes filmje.
A Drakula házán már egyre erősebben lehetett érezni a költségvetés hiányát. Bár Frankenstein szörnyét második alkalommal is Glenn Strange játszotta, felhasználtak több jelenetet a Frankenstein szelleme és a Frankenstein menyasszonya című filmekből is.
Lájkold vagy oszd meg ismerőseiddel. Csatlakozz közösségünkhöz a Facebookon!