Chappie aranyos, de ráférne egy olajozás
- Dátum: 2015. március 11. 15:53
- Szerző: Csákó Zsuzsi
A dél-afrikai rendező a District 9 című sci-fijével vált ismertté, akire Hollywood is felfigyelt. Remélhetőleg az új Alien mozit nem baltázza el. Bár engem a District 9 sem fogott meg igazán, de a Chappie-re kíváncsi lettem. Sajnos nem olyan jó, mint amilyennek az előzetese mutatja. A robot jópofa és akár az egész film érdekesebb is lett volna, ha a szereplőgárdát kicsit jobban átgondolta volna a direktor, nem beszélve a forgatókönyvről.A városi bűnözés felszámolására robotokat vetnek be, melyeket parancsok irányítanak. A rendőrség vezető programozója Deon (Dev Patel) megszállottan kutatja a mesterséges intelligencia megoldását, és egy különleges robot megalkotásán fáradozik. Ír egy olyan programot, amellyel létre hozza az első érző és gondolkodó robotot, Chappie-t, aki egy gyerek szintjén kezd el gondolkodni, ismerkedni a világgal. A johannesburg-i gettóban egy banda közé keveredik, amikor tervezőjét elrabolják a rosszfiúk. A gengsztereknek sürgősén pénzt kell szerezniük, ezért Chappie-től remélve a hasznot, megtanítják őt minden rosszra, hogy velük együtt bűnözzön. Deon hiába próbál példát mutatni neki, egy idő után, mint egy naiv kisgyerek, Chappie a banda tagjává válik és elkövet néhány gonosz dolgot, persze nem is sejti, hogy nem helyes, amit tesz.
A technológiai újításoktól irtózó Vincent (Hugh Jackman) keresi az alkalmat, hogy megbuktassa a robotzsarus rendszert, mert az igazi rendőrök munkájában bízik. Igazi veterán zsoldos katona, aki szereti gyorsan lezárni az ügyeket és a racionalitás határait nem lépi át. Michelle Bradley (Sigourney Weaver), a robotokat gyártó cég feje nem ért egyet a gondolkodó robotok létrehozásával. Vincent ezt kihasználva, a nyakára jár, hogy engedélyezzen egy általa célravezető akciót, hogy irányítható óriásrobottal végezzen minden ellenséggel.A Chappie végül olyan robotos film lett, amely nem több egy eddig már látott robotos mozinál, amihez még a giccs is párosul. Olykor bugyuta, zavaros, fellengzős, mintha valami újat akarna mutatni, de nem. Chappie, sorstársaihoz hasonlóan, ő is egy kívülálló, a fekete bárány, ellenség az emberek szemében. A feszültséget azzal próbálja fokozni a rendező, hogy Chappie meghal, ha akkumulátora lemerül. A jellemfejlődés és az, hogy egy robot okosabbá válik az emberektől, akiktől tanult (bár, ezektől a rosszfiúktól nem volt nehéz), annyira kiszámítható, hogy ettől csak a rapper robot bénább. Persze vannak jó pillanatai Chappie-nek, leginkább, amikor a világot fedezi fel, mint egy kisgyerek vagy amikor a gengszterek tanítgatják.Blomkamp robotját Sharlto Copley kelti életre motion capture technológiával, aki arc nélkül, mimika nélkül is képes volt érzelmeket kifejezni mozdulataival. A film legjobb momentumait Chappie megnyilvánulásai jelentik. Bár sok kérdést vet fel, és csupa ellentmondások követik egymást. Ha kezdetben nehezen tanul, akkor hogy lett egyik pillantaról a másikra tudatmásoló szuperrobot? A kommunikáció nyelve miért egyértelmű? Semmi robotos gügyögés? A film kínos poénjait a papa-mama páros erőszakolja ki, amihez a szinkron is rásegít és ettől csak még ostobábbnak tűnnek. Felszínes karakterek és gyenge színészek gazdagítják a film negatív listáját. Még Hugh Jackman sem menti meg a maga rosszaságával a történetet.
MoziStar: 5/10
CHAPPIE
Eredeti cím: Chappie
Színes, szinkronos amerikai film
Műfaj: sci-fi / akció
Rendezte: Neill Blomkamp
Főszereplők: Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Dev Patel, Sharlto Copley, Ninja, Yolandi. Fényképezte: Trent Opaloch. Zene: Ryan Amon, Chris Clark, Rich Walters. Látvány: Jules Cook. Írta: Neill Blomkamp, Terri Tatchell.
Mozibemutató: 2015. március 5.
Gyártó: TriStar Pictures, Sony Pictures Entertainment
Játékidő: 110
Korhatár: 16
Forgalmazó: InterCom