Középkori tragikus ballada a becsületről
- Dátum: 2014. augusztus 01. 10:12
- Szerző: Medve Pál
Arnaud des Pallières francia rendező a századokkal ezelőtti aktuálpolitikai kérdéseket feszegeti egy korrupt és elnyomó rendszer tükrében. Michael Kohlaas legendája egy apró, de igazságtalan konfliktussal kezdődik, amikor egy fiatal báró lovaitól megfosztja a hőst. A korszak vallásossága mellett a korrupció és az önbíráskodás masszív nyomása parasztfelkelést szít a parasztok között. A kezdetleges eszmei forradalom vezetője lett Michael Kohlaas (Mads Mikkelsen), aki a becsületesség és egyenlőség mintaképeként harcol önkényes állam vezetése ellen. A lócsiszár karakter drámájának fordulópontja ott bontakozik ki, amikor az igazságért könyörgő feleségét a francia hercegnő udvarában elutasítják, majd megölik.
Az elégtételért küzdő Mikkelsen céljához csatlakoznak a kizsákmányolt és ellehetetlenített parasztság is. A "forradalom" vezetője önbíráskodásba kezd, az akkori korszaknál egy jóval előrehaladottabb igazságszolgáltatási ideológiát követve. Az eszméje megelőzte a korát, amivel a 1500-as évek kőkemény egyházi befolyása is szembe megy. Amellett, hogy az elnyomottak az igazságukért küzdenek, Kohlaas egyszemélyes háborút is indít a törvényes igazságszolgáltatás érdekében. Mikkelsen karaktere bármire képes, hogy az őt ért apró sérelmet a társadalom rendszerének szintjére emelje és bizonyítsa az aktuális emberiség berendezkedésének hibáit. A felkelő parasztok csak az elnyomás ellen küzdenek, helyenként figyelmen kívül hagyva Kohlaas ideológiáit az igazságról, ami újabb tragédiákba vezeti a lelkileg megcsonkított családfőt.
A film komplex mögöttes tartalma rendkívül kielégítően példázza a korrupciót és becsületsértést a 16. században, de ha merészebben belegondolunk, akkor ez az eszme napjainkban is megállja a helyét. A film mondata egy tökéletes korrajzot eredményez a mozinak, azonban a szűk költségvetés miatt látványban a korszak hangulata elmarad. Ez nem azt jelenti, hogy nagy tömegeket és monumentális középkori kastélyokat várjon a néző, csupán annyi, hogy így képileg kevésbé beszédes a korszak. A jelenetek nagy része sűrű erdőkben játszódik, különleges árnyékolással és a nap által kiégetett képekkel. Vizualitásban gyönyörű a szemnek, de a 16. századhoz passzoló díszlet környezet hiánya érzékelhető a film végéig. Piros pont a készítőknek, hogy az alacsony költségvetés ellenére ilyen kreatívan sikerült a filmkópiákra varázsolni a hangulatot.
Külön kiemelkedő Mads Mikkelsen alakítása, aki az elmúlt időben csupa sikeres és emlékezetes szerzői filmekben alakít. Kohlaas lócsiszár szerepét profin álmodja a vászonra. Az igazi talentuma megmutatkozik a film nyelvében, ugyanis a folyékony francia és német beszéd hibátlanul működik a dán anyanyelvű színész ajkán. A családapából felkelésvezetővé alakult igazi karizmatikus vezéregyéniség karaktere remekül megjelenik a filmben, Mikkelsen abszolút hiteles - mint mindig - sehol egy túljátszott érzelmi jelenet, csak a hidegvérű, kimért profizmus.
A lassúfolyású erkölcsi és morális kérdéseket feszegető középkori mozi egy nehezen emészthető darabbá vált. Készüljünk az "art filmes" tempóra, de akik egy ráérős elmélkedésre kaphatóak az igazságszolgáltatásról, jogról és becsületről azoknak erősen ajánlott mű!
A lázadás kora: Michael Kohlhaas legendája
Színes, feliratos, francia történelmi film
Rendezte: Arnaud des Pallières
Heinrich von Kleist Kohlhaas Mihály című kisregényéből a forgatókönyvet írta: Arnaud des Pallières, Christelle Berthevas
Fényképezte: Jeanne Lapoirie
Vágó: Sandie Bompar, Arnaud des Pallières
Zene: Martin Wheeler
Szereplők: Mads Mikkelsen, Bruno Ganz, Sergi Lopez, David Kross, Mélusine Mavance, Delphine Chuillot
12 éven aluliak számára nem ajánlott
Hossz: 122 perc
Hazai bemutató: 2014. augusztus 7.